mgr Wojciech S. Wocław

 - zawodowy konferansjer, popularyzator wiedzy z savoir-vivre'u, etykiety w biznesie i dress code'u, pisarz. 

Prowadzi szkolenia z savoir-vivre'u, etykiety w biznesie, sztuki wystąpień publicznych i dress code'u (współpracuje m.in. z Akademią Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości). Media chętnie cytują jego wypowiedzi na temat zasad dobrego wychowania. Jego felietony co tydzień ukazują się w portalu RMF24.pl. Można go słuchać w RMF FM, RMF Classic, Radiowej Dwójce czy Radiu Kraków. Wywiady z nim publikowały m.in. Gazeta Wyborcza, Olivia, Onet.pl, Wirtualna Polska,  "Przegląd Sportowy", natemat.pl. Dla RMF Classic przygotował między innymi cykl opowieści o wyzwaniach współczesnego savoir-vivre'u oraz o tym, jak wyglądałoby przyjęcie z okazji 50. urodzin Jamesa Bonda. W programie „Biznes Klasa" w TV Silesia ukazują się jego poradniki o etykiecie w biznesie. Prowadzi własną rubrykę „Savoir-vivre" w „BE Magazyn" na Śląsku. Ekspert portalu Sympatia.pl, dla którego nakręcił przewodnik o dobrych manierach na randkach. 

Australijski portal CityNews.com.au <http://citynews.com.au/> nazwał go „artystą słowa mówionego". Poprowadził setki wydarzeń kulturalnych i komercyjnych w Polsce, a koncerty muzyki klasycznej zapowiadał w Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Izraelu, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Jest jedynym konferansjerem z Polski, który występował w słynnej Sydney Opera House. Jako konferansjer pracował m.in. dla takich firm, jak: Carefleet, Danone, Henkel, Hewlett Packard, ISTA, Microsoft, Netia, PGNiG, Philip Morris oraz dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego czy Urzędu Miasta Warszawy. Prowadził imprezy masowe na krakowskim Rynku czy w gorzowskim amfiteatrze oraz wieczory podczas tak prestiżowych wydarzeń, jak Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. Na scenie zazwyczaj pojawia się sam, ale występuje również w duetach z gwiazdami. Współpracował między innymi z Marcinem Prokopem, Kingą Burzyńską, Jose Torresem, Tomaszem Stockingerem, Ewą Kasprzyk, Joanną Horodyńską, Stanisławem Tymem czy Waldemarem Malickim.

Do tej pory wydał książki „Pamiętnik [...] wsi" oraz „Bezdomni". Jest współredaktorem tomu "Etapy Józefa Wittlina". Ukończył z wyróżnieniem Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pochodzi ze Śląska, ale mieszka i pracuje w stolicy Małopolski. Więcej na www.wojciechswoclaw.pl